Absolutne podstawy uprawy roślin w akwarium

Dzisiaj o tym co mają wspólnego rośliny w akwarium i stolarstwo. Skoro już wiemy po co mieć rośliny w akwarium (z tego artykułu) to trzeba przejść do kwestii zasadniczej - jak mieć ładne rośliny w akwarium? Cóż, odpowiedź jest prosta i wszystkim (a przynajmniej powinna) znana - FOTOSYNTEZA.

Musimy przede wszystkim zrozumieć jedną, podstawową rzecz - rośliny w akwarium niczym nie różnią się od tych, które mamy w ogródkach czy w doniczkach na oknie. Naprawdę - między ładną ludwigią w akwarium, a dębem za oknem nie ma większej różnicy.

Zatem rośliny wodne do odpowiedniego wzrostu potrzebują 4 rzeczy, tak samo jak te lądowe:

1. wody
2. substancji odżywczych
3. dwutlenku węgla
4. światła.


Tylko tyle i aż tyle. W akwarium na szczęście mamy ten plus, że wody nam nigdy nie zabraknie (a jeśli zabraknie to naprawdę kiepscy nas z akwaryści i może lepiej zacznijmy zbierać znaczki ;) ).

Ale o co chodzi z tym stolarstwem? Wyobraźmy sobie, że mamy stolik ma którym chcemy coś postawić. Typowy stolik jak wiemy ma 4 nogi. Załóżmy, że każda noga to jeden z wyżej wymienionych filarów. Jeżeli jednego z nich nie ma, to stolik się nam przewróci. Jeżeli jeden jest na wysokim poziomie, a pozostałe na niskim to stolik będzie strasznie krzywy i nic na nim nie postawimy.

Kluczem jest zatem HARMONIA. Swoim klientom cały czas kładę do głowy jedno - w akwarium wszystko musi ze sobą współgrać. Nie ma sensu mieć mocarnego oświetlenia, jak nie mamy co2 i odpowiedniego nawożenia. Nie ma sensu mieć instlacji CO2 jak nad akwarium ledwo świeci się jednak jarzeniówka. Lanie nawozów przy niskim poziomie CO2 i mocnym świetle - to murowane glony.

Poszczególne filary wyżej wymienione będę sukcesywnie i bardziej szczegółowo opisywał w kolejnych wpisach, a na razie szybka ściąga dla bardzo niecierpliwych:

1. Woda w akwarium powinna być o umiarkowanych parametrach, nie za kwaśna, nie za zasadowa, nie za twarda i nie za miękka. Tak naprawdę dla 95% roślin wystarczy zwykła woda kranowa.
2. Najlepszym źródłem substancji odżywczych jest odpowiednio żyzne podłoże. Żwirki mineralne, kamienie, ani piasek NIE SĄ żyznym podłożem! To tylko kamienie.
3. Dwutlenek węgla dostarczany w postaci gazowej do akwarium jest czymś co jest potrzebne dopiero w mocno oświetlonych zbiornikach.
4. W przypadku oświetlenia jarzeniowego dobrym przybliżeniem odpowiedniego oświetlenia na początek jest 0,5W/L (mowa o mocy rzeczywistej, a nie ekwiwalencie światła żarowego, który czasem jest podany na opakowaniu). W przypadku LED powinno się raczej operować strumieniem świetlnym który moim zdaniem powinien być rzędu 25-30lumenów/L.