Po co rośliny w akwarium?

Można śmiało powiedzieć, że obecnie rośliny w akwarium są 'modne' i, że w ostatnich latach nastąpiła prawdziwa rewolucja. Do tej pory akwarium było zazwyczaj postrzegane tylko przez pryzmat ryb, które w nim możemy trzymać. Ostatnimi czasy, dzięki staraniom niejakiego pana Amano i innych profesjonalnych akwarystów zrodził się nurt akwarystyki naturalnej, w której rośliny są fundamentem wystroju. Nurt ten jest dosyć specyficzny i nie musi się każdemu podobać, ale nie ma co ukrywać, że przyczynił się do popularyzacji roślin nawet w najprostszych akwariach i znacząco zmienił to jak postrzegamy akwaria.

Mimo to cały czas, w codziennej mojej pracy spotykam się z pytaniami akwarystów - 'ale po co w ogóle te rośliny w akwarium?'. Przecież to sam problem - a to jakieś podłoża, a to jakieś nawozy, światło itd. itd. - koszty, koszty i jeszcze raz trudności, bo przecież źle prowadzone akwarium z roślinami szybko zmienia się nam w glonarium.

Musimy pamiętać, że akwarium to wycinek naturalnego ekosystemu ograniczony kilkoma szybkami pod dachem naszego domu. EKOSYSTEMU. A naturalnym i w 9/10 przypadków obecnym elementem każdego ekosystemu są rośliny! Po co więc te rośliny w akwarium?
  1. Rośliny to najlepszy możliwy filtr oczyszczający nam wodę ze szkodliwych produktów przemiany materii ryb (w końcu nie bez przyczyny rośliny są wykorzystywane np. w oczyszczalniach ścieków).
  2. Rośliny poza oczyszczaniem wody również ją natleniają, dzięki czemu znacznie polepszają warunki bytowania ryb i uniezależniają nas w pewnym stopniu od pompek napowietrzających i filtrów.
  3. Rośliny są rusztowaniem dla wszystkich pożytecznych bakterii akwariowych, które, ponownie, przyczyniają się do oczyszczania wody ze szkodliwych substancji.
  4. Gęsto zarośnięte akwarium sprawia, że ryby są spokojniejsze, mogą sobie znaleźć kryjówki i nie spotykając/ nie widząc się tak często nie wykazują agresji w stosunku do innych mieszkańców lub ta agresja jest znacznie mniejsza.
  5. Rośliny zapewniają kryjówki dla narybku i młodych krewetek, dzięki czemu możemy odchowywać kolejne pokolenia naszych podopiecznych.
  6. Rośliny są niezbędne dla niektórych ryb do odbycia tarła lub budowania gniazd w których jest składana ikra.
  7. Rośliny rozwijając się w akwarium hamują lub powstrzymują wzrost glonów (bezpośrednio związane z pkt. 1).
  8. Piękne, zdrowe rośliny są ozdobą każdego akwarium i niejednokrotnie przyczyniają się do efektu WOW.
O tym jak sadzić rośliny, jak im zapewnić optymalne warunki i wiele wiele innych rzeczy w kolejnych wpisach.